"Enter"a basıp içeriğe geçin

Köpeklerde dışkı yeme problemi çözümleri

Kaprofaji köpeklerde sıklıkla gördüğümüz gerek davranış, gerek eksikliklerden kaynaklanan kendi veya başka bir hayvanın dışkısını yeme problemidir. Bu davranış modeli kedilere nazaran köpeklerde oldukça sık görülmektedir. Genelde bu durum köpeklerin kendi dışkısını tüketmeye çalışması ile ortaya çıkar. Ancak bazı durumlarda ise köpekler nadiren diğer köpeklerin, kedilerin veya diğer tüm hayvanların dışkılarını tüketme eğilimi olarak görülebilmektedir.

Köpeklerin ne sebeple dışkı yediğini ortaya koyabilmek için Petmundo Veteriner Kliniğinde muayene ettirebilirsiniz. Bu durum çoğu zaman psikolojik veya fizyolojik sıkıntılardan doğabilmektedir. Bu durum özellikle yavru köpeklerde daha sık görülmektedir. Bu davranış modelinin temelinde yatan sebep ve varsa hastalık durumunun ortaya koyularak bu duruma karşı çeşitli önlemler almak mümkündür.

köpeklerde dışkı yeme kaprofaji
köpeklerde dışkı yeme kaprofaji”

Gelin hep birlikte köpeklerde dışkı yeme (kaprofaji) nedenlerini birlikte inceleyelim.
Köpeklerde Kaprofaji Nedenleri
Daha önce de bahsettiğim gibi köpeklerde dışkı yeme kaprofaji nin birden fazla sebebi olabilir. Bu sebepler arasında stres, parazitler ile enfestasyon, bazı vitamin eksiklikleri, mineral eksiklikleri, yanlış besleme bulunabilmektedir. Metabolik hastalıklar ile bazı sistemik rahatsızlıkların dışında kötü davranış modelleri de bu hastalığın baş göstermesinde oldukça etkili olabilmektedir. Genellikle bir köpeğin dışkı yediğini görüyorsanız bu sorun ciddi bir sebepten ötürü değildir. Ancak doğru ve zamanında müdahale etmezsek bu durum ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlar doğurabilmektedir.

Dışkı yeme durumunun başlıca nedenleri arasında;
• Köpeğin evde veya dışarıda yalnız kalmasından doğan stres
• Köpek üzerinde stres oluşturacak diğer faktörler
• Köpeğin günlük ihtiyacı olan egzersizlerin yeterli seviyede yapılamaması
• Sahibinden yeterince ilgi göremeyen hayvanlar
• Alınması gerekenden daha az alınan ve vitamin eksikliği ile sonuçlanan durumlar
• Bazı iç ve dış parazitler ve doğru zamanda uygulanmayan iç dış parazit ilaçları
• Yanlış gıda ile beslenme, beslenme bozuklukları
• Sindirim sistemi hastalıkları ve bazı sindirim sistemi problemleri
• Köpeklere cazip gelen dışkı kokuları
sayılabilir.

Yeterince sindirilememiş gıdalar dışkıda sizin gözünüze dışkı olarak görünse de köpeğinizde hala daha lezzetli bir mama kokusu olarak algılandığı için kaprofaji görülebilmektedir. Özellikle hem kedi hem köpek besleyen hasta sahiplerinde, kedi mamaları daha lezzetli ve çekici olduğu için köpekler bu mamaları tüketme eğiliminde olabilirler. İçerdiği besin değeri açısından oldukça zengin olan kedi mamalarını tüketen köpeklerin kakaları da lezzetli kokacağı için köpekler bu durumda bulunabilirler.

Köpeklerde Kaprofaji Çözümü
Kaprofaji yani köpeklerin dışkı yemesi problemine çözüm bulmak için öncelikle altta yatan primer sebebi ortaya koymak gereklidir. Genellikle yavru olan köpeklerde sebepler ne olursa olsun ilerleyen zamanlarda kötü alışkanlık olarak görülebileceği için erken müdahale oldukça önemlidir. Köpeklerde dışkı yeme sorununa sahip bir köpeğiniz var ise Petmundo Veteriner Kliniği ni 7/24 arayarak hizmet alabilirsiniz.

Köpeklerde kaka yeme problemi çözümü için beylikdüzü nöbetçi veteriner Petmundo size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir