"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kedilerde Solunum Güçlüğü Sebepleri

Kedilerde Solunum Güçlüğü Sebepleri

Kedilerde solunum sistemi hastalığı sıklıkla görülen hastalıkların arasındadır ve solunum sistemi ile ilgili birçok problemin ve hastalığın en önemli belirtisi genellikle solunum güçlüğüdür.

Kedilerde solunum güçlüğünün nedenlerine söylemeden önce solunum sisteminden kısaca bahsetmek isterim. Solunum sistemi hastalıkları gırtlak, yutak burun ve ağız, soluk borusu ve akciğerlerden meydana gelmiştir. Ortam da hava burun veya ağız vasıtasıyla alınır. Gırtlak ve yutaktan sonra soluk borusu aracılığı ile akciğerlere kısa sürede gelir. Akciğer ise havanın içerisinde yer alan oksijeni alarak kanın oksijen oranını artırır ve kirli olarak söylediğimiz, kandan ise karbondioksiti çıkarır. Bu döngü tersine dönerek karbondioksit bakımından zengin olan oksijen yine soluk borusu, gırtlak, yutak ve burun veya ağız aracılığı ile dış ortama geri bırakılır.

kedi solunum depresyonu olan kedi
kedi solunum depresyonu olan kedi

Solunum sistemi hayati bir sistemdir ve sürekli olarak çalışması gerekir aksi takdirde olumsuz şeyler ortaya çıkabilir. Çalışmadığı durumda canlılık sonlanır. Fakat bazen çeşitli sebeplerden dolayı bu sistemde aksamalar ve problemler sorun çıkabilir. Nefes alıp vermeden yaşanan sıkıntılara dispne olarak adlandırılır. Yine çok kısa süre, aralıklar ile fakat derin olmayan soluk alıp verme olaylıda takipne olarak bilinir.

Kedilerde solunum sistemi ile ilgili sıkıntılar olmak üzere sebeplere bağlı olarak solunum güçlüğü şekillenebilmektedir.

Kedilerde Solunum Güçlüğü Nedenleri

Burun: Burun solunum sisteminin ilk organı olarak bilinir. Çevrede havanın alınmasını ve yine çevreye havanın verilmesini sağlar. Burun yapısı ile ilgili düzgün olmayan yani anomalili (burun deliklerinin bir kısmının kapalı ya da dar olması gibi), burun bölgesindeki enfeksiyonlar ve burun kanaması solunum sıkıntısı sebebiyet gözlenmektedir.

kedilerde güç solunum
kedilerde güç solunum

Yutak, Gırtlak ve Üst Soluk Borusu: Bu bölgelerdeki düzgün olmayan anomaliler, tümörler ve enfeksiyonlar solunum güçlüğüne gözlenebilir. Ayrıca özellikle yutak ve gırtlakta yabancı cisim vakaları ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Bunlarda solunum güçlüğünün önemli sebepleri arasındadır ter almaktadır.

Alt Soluk Borusu ve Akciğerler: Özellikle akciğer ile ilgili genellikle karşılaşılan problemler enfeksiyondur. Çeşitli nedenler ile ortaya çıkan viral, bakteriyel veya mantar sebepli enfeksiyonlar ile parazit durumlar şiddetine göre ciddi sorunlar yaratabilir solunum güçlüğüne sebep olur. Yine bunun yanında akciğerde ödem ve akciğer tümörleri kanama gibi durumlarda solunum güçlüğünün önemli sebepleri arasındadır.

kedilerde zor solunum
kedilerde zor solunum

Diğer nedenler başlığı altında birçok neden sayabiliriz. Fakat en önemli olanları sizler ile paylaşmaya çalışacağım

 • Bazı alerjiler çeşitleri ciddi solunum güçlüğüne sebep yaratabilir.
 • Diyafram ile ilgili bazı sebepler yine solunum güçlüğünün önemli faktörler arasındadır.
 • Göğüs zarı veya göğüs zarının enfeksiyonu ile ilgili diğer problemler solunum güçlüğüne neden olabilir.
 • Kalp ile ilgili sorunlar ve kalp kurdu solunum güçlüğünün önemli sebeplerinden birisi.
 • Bazı karın organları ile ilgili problemler (örneğin karaciğer büyümesi vb.) dolaylı yoldan solunum güçlüğüne neden olur.
 • Kedilerde solunum güçlüğüne sebep olabilecek bazı önemli durumları sizler ile paylaşmaya çalıştım. Bunlar dışında birçok faktörden sebeple böyle bir durumun şekillenebileceğini göz önünde bulundurmakta yarar var.

  Eğer solunum sitemi ile ilgili bir olan dışı, bir belirti gözlemlerseniz en kısa sürede beylikdüzü açık veteriner kliğine başvurmanızda yarar vardır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir