"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dişi kedilerde vajinal akıntı sebepleri

Çoğu dişi canlıda olduğu gibi dişi kedilerde de vajinal akıntılar sıklıkla görülen vakalardan bir tanesidir. Normal şartlarda beklemediğimiz kanlı, irinli gibi sıvıların vajinadan çıkması durumuna vajinal akıntı denir. Bu durum oldukça sıkıntılı sonuçlar doğurabilir. En hızlı şekilde beylikdüzü açık veterinerbeylikdüzü açık veteriner petmundo veteriner kliniğine uğrayarak kedinizi muayene ettirebilirsiniz.

Kedilerde vaginal akıntı ne zaman görülür?

Kedilerde vaginal akıntı neredeyse bütün yaş ve ırklardaki kedilerde görülebilmektedir. Esasında bu durum özellikle yetişkin kedilerde ve onların kızgınlık yani östrus dönemlerini geçirdikten sonrasında sıklıkla görülebilmektedir.

kedilerde vajinal akıntı
kedilerde vajinal akıntı

Kedilerde Vajinal Akıntı Nedenleri

Vajinal akıntıya sebep olabilecek oldukça fazla sebep ve hastalık bulunmaktadır. Bunları listelemek gerekir ise şu şekilde olacaktır:

 • Çoğu zaman vajina içinde gelişmiş olan enfeksiyonlar vaginal akıntının en önemli sebeplerindendir. Çifleşme gibi durumlardan sonra gelişebilecek vaginal enfeksiyonlar, bu durumun en önemli sebeplerinden bir tanesidir. Vajinal enfeksiyon gelişmiş durumlardaki akıntılar çoğu zaman irinli ve kanlı olabilmektedir.
 • Bazı durumlarda vajinal travmalar gelişebilir. Bu travmalarda vaginal akıntı için yeterli bir sebep olabilir. Yine bu tarz vakalarda vajinal akıntının niteliği seröz, enfeksiyon varlığında ise kanlı ve irinli olabilmektedir.
 • Bilindiği üzere dişi hayvanlarda idrar kanalı ile üreme kanalı aynı boşluktan dışarı çıkar. Çoğu idrar yolu enfeksiyonlarında ise vaginal akıntılar görülmesi muhtemeldir. Çoğu zaman bu akıntı az miktarda ve irinli olmaktadır. Genellikle bu durumu idrar yolu enfeksiyonu olan kedilerin idrar yapmalarının ardından görebilmekteyiz.
 • Çoğu kanserojen durumlar, tümörler vaginal akıntıların olmasına sebep olabilmektedir.
 • Gebe kalmış kedilerde anne karnındayken yavruların ölmesi sebebiyle, doğumdan sonra da yavru zarları ve amniyon sıvılarının atılması sebebiyle doğal bir şekilde vaginal akıntılar olabilmektedir.
 • Kızgınlık siklusunun bazı aşamalarında kızgınlığı baskılamak, ertelemek veya erkene almak için kullanılabilecek bazı hormonel ilaçlar vaginal akıntı gelişmesi için yeterli zemin sağlayabilmektedirler. Bu durumlara hayvanlarda kullanılan bazı diğer etkili ilaçlarda sebep olabilmektedir.
 • Vajinal akıntı mı? Kanlı idrar mı?

  Bir kedide vajinal akıntı geliştiğinde bunun aslında kanlı idrar mı yoksa gerçekten bir vajinal akıntı mı onu ayırt etmek faydalı olacaktır. Böylece tedavi konusunda daha başarılı olabilmekteyiz.

  Kedilerde Vajinal Akıntı Belirtileri

  Öncelikle yapılacak fiziksel muayene vaginal akıntının niteliğini ortaya koymamıza yardımcı olacaktır. Çeşitli kıvamlarda ve miktarlarda anormal akıntı gelmesi en önemli belirtidir. Bu akıntı kesintisiz bir biçimde sürekli devam edebilirken, dönem dönem varlığından haberdar edebilir. Akıntının niteliği, seröz, irinli, kanlı veya sümüksü gibi olabilmektedir. Hayvanın vajinal bölgesine baktığımızda ise şiddetli bir kirlenme ve kötü koku ile baş başa kalabiliriz.

  Çoğu zamanda bu bölgeye karşı ciddi bir hassasisiyet, kaşıntı ve yalanma görülmektedir. Eğer altında yatan sebep ciddi ise, iştahsızlık, idrar yapmakta güçlük, poliüri yani çok idrar yapma, halsizlik gibi durumlar vaginal akıntı görülebilmektedir.

  kedilerde vajinal akıntı
  kedilerde vajinal akıntı

  Kedilerde Vaginal Akıntı Teşhis ve Tedavi

  Bu hastalığa sebep olan belirtilerin ortaya koyularak tedaviye gitmek için yapılacak protokol kolaylıkla çizilebilmektedir. Beylikdüzü açık veteriner kliniği olarak 7 24 hizmet veren Petmundo Veteriner Kliniği bünyesinde vaginal akıntısı olan kedinize muayene randevusu oluşturabilir, yine bu durumdan meydana gelen zararlarınızın tedavi edilmesi için profesyonel yardım alabilmektesiniz.

  kedilerde vajinal akıntı
  kedilerde vajinal akıntı

  Çoğu zaman cerrahi müdahale veya medikal tedavi protoklleri üretilebildiği gibi Petmundo Veteriner Kliniğinde kediniz için en uygun tedavi protokolünü oluşturabilirsiniz.

  Beykent veteriner kliniği olan kliniğimizde nöbetçi acil veteriner hekimlerimiz 7 24 hizmetinizdedir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir